Szkoła Podstawowa im. Leopolda Węgrzynowicza

nr 113 w Krakowie

 

 
 
   Zaproszenie dla Dzieci na Bal Karnawałowy.

Dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 113 serdecznie zapraszają w dniu 18 lutego 2017 r. (sobota) w godz. od 10.00 do 12.00 dzieci pięcio , sześcio i siedmio - letnie na Bal Karnawałowy.
W programie tańce i zabawy przy muzyce, oraz słodki poczęstunek. Zachęcamy także do obejrzenia sal lekcyjnych i zapoznania się z bazą szkoły. Zapraszamy do budynku szkoły przy ulicy Stachiewicza 33.

 

Wyniki szkolnego konkursu SUDOKU.

Klasa 4
Jarosz Krystian- 128 pkt.
Kulma Zuzanna- 109 pkt.
Goś Maciej- 106 pkt.

Klasa 5
Żuwała Maja- 150 pkt.
Lipień Zuzanna- 118 pkt.
Kos Przemysław- 113 pkt.
Klasa 6
Mateusz Tomana- 114 pkt.
Julia Juszczyk- 81 pkt.
Emilia Grzyb- 58 pkt.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu.

Po raz kolejny przyłączamy się do obchodów międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku - pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze". Podczas zbliżającej się 13 edycji wydarzenia w Polsce organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. W naszej szkole proponujemy:
- zajęcia dla wszystkich uczniów dotyczące bezpieczeństwa w Internecie (w czasie godzin z wychowawcą, zajęć komputerowych, zajęć z wychowania do życia w rodzinie);
- konkurs wiedzy o bezpiecznym Internecie dla klas IV - VI (etap klasowy i szkolny - po feriach);
- konkurs na plakat i komiks w klasach I - III i oddziale przedszkolnym;
- ulotki dla rodziców;
- gazetki ścienne i informacje na stronie internetowej szkoły.

 

- Dzieci w świecie gier wideo.
- Zapobieganie, reagowanie, gry, komputerowe.

 

"Sobota z babcią i dziadkiem" Dzień Babci i Dziadka w klasie 2a.

Sobota, 21 stycznia 2017r. g. 10.00 - 12.00.
Serdecznie zapraszamy naszych uczniów w towarzystwie swoich babć i dziadków. W programie:
- słodki poczęstunek,
- gry planszowe,
- gry sportowe,
- szycie lalek dla organizacji UNICEF.
Prosimy o przyniesienie wygodnego stroju i obuwia (sportowego) na zmianę.

Babcie i Dziadkowie to jedne z najważniejszych osób w życiu dziecka. Potrafią z niezwykłą cierpliwością słuchać zwierzeń wnucząt, ale także przekazywać im wiadomości o świecie wypływające z ogromnego doświadczenia i wiedzy. Oczywiście kochają swoje wnuki i rozpieszczają. 23 stycznia 2017r. za miłość i opiekę dziękowały Babciom i Dziadkom dzieci z klasy II a. Z wielkim przejęciem recytowały wiersze, śpiewały piosenkę i grały na dzwonkach "Sto lat". Kulminacją występów było przedstawienie o Czerwonym Kapturku. Po nim wnuczęta wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane laurki. Dziadkowie z dumą i wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta.

 

"Wszystkie dzieciaki kochają zwierzaki"

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 113 w Krakowie ogłasza konkursy dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas 0-III związane z poezją dla dzieci, których bohaterami są zwierzęta.

 

IX Ogólnopolski Konkurs "Zapomniane Kolędy i Pastorałki".

Dnia 19 stycznia 2017 roku odbył się IX Ogólnopolski Konkurs "Zapomniane Kolędy i Pastorałki". Jak co roku, cieszył się dużą popularnością i zainteresowaniem. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 11 zespołów wokalno-instrumentalnych ze szkół podstawowych i przedszkoli. 133 uczestników zmierzyło się ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii dzieci młodszych bezkonkurencyjni okazali się " Mali Muzykanci" z Samorządowego Przedszkola Nr 130 w Krakowie oraz "Wesołe Nutki" z Przedszkola Samorządowego Nr 39 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Krakowie.
W kategorii dzieci starszych zwycięstwo przypadło grupie "Muzykalni" ze Szkoły Podstawowej Nr 113 w Krakowie oraz "Małym Muzykantom z Siekierczyny" ze Szkoły Podstawowej Nr 1 W Siekierczynie.

Patronat honorowy

 

AKCJA "ZIMA W SZKOLE 2017".

Informujemy, że w trakcie ferii zimowych organizowane będą zajęcia
w ramach akcji "Zima w szkole 2017".
W tym roku - jeden turnus:
od 30 stycznia do 3 lutego 2017 (od poniedziałku do piątku)
w godzinach 8.00 - 16.00

Karty kwalifikacyjne prosimy odbierać z sekretariatu szkoły
i wypełnione zwrócić do sekretariatu do dnia 11 stycznia 2017 (środa).

 

"Przygody bohaterów prozy Henryka Sienkiewicza".

Wyniki konkursu pięknego czytania dl klas IV-VI.
I miejsce - Maja Biedrzycka - kl. 5B - Potop
II miejsce - Gabriela Klimczyk - kl. 6c - Pan Wołodyjowski
III miejsce - Maciej Goś - kl. 4B - W pustyni i w puszczy
Wyróżnienie - Jagoda Skotnicka - kl. 5B- Pan Wołodyjowski

Wyniki konkursu plastycznego dla klas IV-VI.
I miejsce - Emilia Siudut - kl. 6C - "Nel karmi słonia"
II miejsce - Adrian Kaczor - kl. 6C - "Obawa Stasia o Nel podczas jej zabawy ze słoniem"
III miejsce - Katarzyna Paliwoda - kl. 5B - "Nel karmiąca słonia"
Wyróżnienie - Emilia Grzyb - kl. 6B - "Wędrówka ze słoniem"

 

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy z Gramatyki Języka Polskiego.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych województwa małopolskiego.
Cele konkursu:
- uczczenie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i propagowanie języka polskiego jako naszego dziedzictwa kulturowego;
- rozpowszechnienie i popularyzacja wiedzy na temat gramatyki języka ojczystego;
- kształcenie umiejętności poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł;
- promowanie dzieci o wybitnych zdolnościach humanistycznych i ich rozwijanie;
- ukazanie aktywności intelektualnej, jako źródła osobistej satysfakcji.

 

Mikołaj w naszej szkole.

" A Mikołaj pędzi,
a Mikołaj gna.
Od domu do domu,
ciężką pracę ma."

To słowa piosenki, którą śpiewały dzieci z klas młodszych 6 grudnia, w oczekiwaniu na spotkanie z Mikołajem. W ten dzień uczniowie klasy "0" oraz klas I-III zgromadzili się w świątecznie udekorowanej sali, z niecierpliwością nasłuchując "Mikołajowych" dzwoneczków. Gdy w drzwiach pojawiła się oczekiwana postać w czerwonym stroju, rozległy się głośne brawa. Gość rozpoczął wizytę od opowieści o swoich dalekich podróżach po świecie, prezentując wspaniałe zdjęcia z odwiedzanych miejsc. Uczniowie zadawali Mikołajowi wiele pytań dotyczących jego podróży i ciężkiej pracy przy rozwożeniu dzieciom prezentów. Kulminacją odwiedzin było wręczenie każdemu dziecku podarunku, co wywołało wiele radości. Na koniec wszystkie klasy pozowały do zdjęć z szacownym gościem. Będą one wspaniałą pamiątką z tego spotkania. Dziękując Mikołajowi, uczniowie wręczyli Mu drobne upominki i życzyli dużo zdrowia i siły do dalszej pracy.

 

II KRAKOWSKI TURNIEJ ŚWIETLIC SZKOLNYCH.
W czwartek 24.11.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 123 w Krakowie odbył się II KRAKOWSKI TURNIEJ ŚWIETLIC SZKOLNYCH pt. "Kto ty jesteś? Polak mały". Naszą szkolną świetlicę reprezentował zespół w składzie: Julia Klęk i Milena Bajorek-Dołba z kl. 2B, Aleksandra Kraj z kl. 2C i Oliwia Rajtar z kl. 3B. W rywalizacji 10 zespołów z krakowskich szkół nasz zespół zwyciężył - dziewczęta zajęły I miejsce.

Gratulujemy !!!

 

Konkursy dla uczniów klas IV-VI związane z 100. rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza.
"Przygody bohaterów prozy Henryka Sienkiewicza". Konkursy dla uczniów klas IV-VI związane z 100. rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza.

 

"Przygody drewnianego pajaca". Wyniki Konkursu recytatorskiego i plastycznego.

 

Szkolny Dzień Profilaktyki.

15 listopada, w imieniny patrona naszej szkoły, tzw. "Leopoldynki", spotkaliśmy się w Sali teatralnej na corocznym Szkolnym Dniu Profilaktyki. Spotkanie rozpoczęliśmy piosenkami o prawach dzieci, nawiązując tym samym do, przypadającej 20 listopada, 27. rocznicy uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ najważniejszego dokumentu określającego Prawa dziecka- Konwencji o Prawach Dziecka. Temat tegorocznego święta to NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI- bo właśnie w tym roku szkolnym, realizując wieloletni program "SP 113 dla wartości" mówić będziemy o prawie. Prowadzący spotkanie, ubrani w prawdziwe prawnicze togi, przeprowadzili nas przez gąszcz przepisów, paragrafów, ustaw; w tle- ilustrowane pantomimicznymi scenkami w wykonaniu szkolnego koła teatralnego. Niełatwy temat przybliżyła nam dodatkowo prezentacja plakatów dotyczących rozumienia prawa, wykonywanych wcześniej w każdej klasie. Co ważne, uświadomiliśmy sobie, że prawo dotyczy nas wszystkich, czy tego chcemy czy nie. Prawo wpływa na naszą sytuację i otaczającą nas rzeczywistość. Kształtuje ją. A nieznajomość prawa nikogo nie usprawiedliwia. I jeszcze jedno ważne przesłanie Szkolnego Dnia Profilaktyki - Jeżeli masz problem, porozmawiaj o tym z rodzicami lub skontaktuj się ze swoim nauczycielem, Rzecznikiem Praw Ucznia czy pedagogiem szkolnym. O problemach warto rozmawiać. Wspólnie łatwiej znaleźć rozwiązanie.

 

Szkoła dla Rodziców.

Głównym celem programu jest wspieranie rodziców w konstruktywnym radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. To także nauka dialogu i kształtowania więzi opartych na wzajemnym szacunku. Czas trwania: 26 godz. dydaktycznych (2 godz. dydaktyczne - spotkanie informacyjne, 6 zajęć x 4 godz. dydaktyczne)
Termin: listopad 2016 - kwiecień 2017
Miejsce: Tama - Krakowskie Centrum Budowania Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej przy Krakowskim Ośrodku Terapii na ul. Helclów 23a w Krakowie
Prowadzący:
Jagoda Płatek - pedagog, psychoterapeuta, trener
Magdalena Michnowicz - psycholog, trener

 

"Odblaskowa szkoła" - zajęcia profilaktyczne.

W ramach konkursu "Odblaskowa Szkoła" przeprowadziliśmy zajęcia profilaktyczne dla grup sześciolatków z czterech przedszkoli. W dniu 26 października odwiedziło nas Przedszkole Nr 130 oraz Przedszkole Nr 138. Dzień później gościliśmy Przedszkole Nr 118 i Przedszkole Nr 121. W czasie zajęć nasi goście zmierzyli się z labiryntami, kolorowankami i innymi łamigłówkami. Zagrali również w grę planszową sprawdzającą wiedzę z zakresu bezpiecznych zachowań. Na koniec każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz grę a każdy uczestnik zajęć otrzymał odblask i książeczkę o bezpieczeństwie.

 

Straż Miejska odwiedziła naszą szkołę.

Pierwsze zajęcia miały miejsce 27 września w oddziale "0". Tematyka prowadzonych zajęć dotyczyła bezpieczeństwa w drodze do szkoły i w szkole oraz unikania różnego rodzaju zagrożeń, np. w kontaktach z osobami obcymi. Strażnicy starali się wykształcić u dzieci prawidłowe nawyki uczestnika ruchu drogowego. Dzieci uczyły się podstawowych przepisów w zakresie dotyczącym pieszych i rowerzystów, poznały również znaki drogowe. 17 października strażnicy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne w klasie I. Następnie oddział "0" oraz klasa I zmierzyły się z "Autochodzikiem". Najmłodsi sprawdzili zatem swoją wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, w praktyce. Na zakończenie zajęć obdarowani zostali odblaskami i książeczkami.

 

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe.

4 października o godzinie 13:00 odbył się etap szkolny IV Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego. Małopolskie Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii" to wyjątkowy projekt edukacyjny. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. W konkursie wzięło udział dwudziestu uczniów naszej szkoły.

 

Wybory "Małego Samorządu".

3 października odbyły się wybory do Małego Samorządu. Przewodniczącą została Martyna Wątroba z kl.3b, zastępcą Lena Strońska z kl.2a. Do Prezydium zostały wybrane: Oliwia Rajtar z kl.3b i Aleksandra Bartosz z kl.3c.

 

Małopolska Noc Naukowców.

30 września 2016 r. wzięliśmy udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić Uniwersytet Pedagogiczny. Tam w Instytutach: Biologii, Nauk o Informacji oraz Techniki czekało na nas wiele atrakcji. Między innymi druk 3D, świat w powiększeniu, robomania, termowizja, warsztaty papieroplastyczne i rękodzielnicze. Wróciliśmy późno, ale było warto ;)

 

KLASA 2 C NA ZIELONEJ SZKOLE.

Po raz drugi klasa 2c była na zielonej szkole w Soli koło Żywca. Przez cały tydzień mieliśmy piękną pogodę i z niej korzystaliśmy. Wędrowaliśmy górskimi ścieżkami, wyszliśmy na górę Kłokocz oraz szlakiem Papiesko -Loretańskim na Polanę i byliśmy u podnóża Rachowca. Jeździliśmy na ciekawe wycieczki. Spacerowaliśmy po zabytkowym Parku Zamkowym w Żywcu. Rośnie w nim Dąb Franciszek, który ma 360 lat. Oglądaliśmy tam Pałac Habsburgów, park miniatur, Domek Chiński, stajnie i mini-ZOO.

 

POLISH -BELGIAN EXCHANGE.

W dniach 24.09-30.09.2016 odbył się II etap wymiany polsko-belgijskiej. Dziewięciu uczniów naszej szkoły miało okazję odwiedzić swoich belgijskich kolegów i ich rodziny. Po kilkumiesięcznej rozłące mogli ponownie spotkać się ze swoimi kolegami z Diest. Mieszkając z rodziną belgijską mieli okazję poznać belgijskie potrawy, zwyczaje i styl życia. Ciekawym doświadczeniem były zabawy i zajęcia sportowe w szkole oraz wieczór na kręgielni. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły również wycieczki do Antwerpii, największego portu w Belgii, oraz do parku krajobrazowego w Ardenach. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w zajęciach technicznych, podczas których samodzielnie wykonali pomysłowe prace. Dzięki wymianie uczniowie mogli zdobyć niezwykłe doświadczenia, a także, co najważniejsze, poznać przyjaciół z innego kraju.

 

"Odblaskowa szkoła".

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu "Odblaskowa szkoła", którego celem jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Ponadto akcja ma zwrócić uwagę pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Ogólnoszkolny Konkurs plastyczny
W ramach konkursu "Odblaskowa szkoła" zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, którego celem jest uświadomienie nam wszystkim jak ważne jest noszenie odblasków.
Temat prac:
- "Mój wymarzony odblask" - dla klas I-III
. Zadaniem uczniów jest wykonanie projektu elementu odblaskowego, który chcieliby nosić.
. Format pracy: A4-A3.
. Technika dowolna.
. Prace indywidualne-"Nośmy odblaski" -dla klas IV-VI
. Zadaniem uczniów jest wykonanie plakatu reklamującego noszenie odblasków
. Prace można wykonać indywidualnie lub grupowo (grupa max. 4 osoby)
. Format prac min.A4 dla prac indywidualnych
. Format prac min A3 dla prac grupowych
Prace składamy w świetlicy szkolnej do 10 października 2016 r.

 

Regulamin korzystania przez uczniów z podręczników.

Prosimy rodziców, którzy byli nieobecni na zebraniu z wychowawcą, o zapoznanie się z "Regulaminem korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz przekazywania materiałów ćwiczeniowych". Listę dotyczącą regulaminu można podpisać w sekretariacie.

 

Ubezpieczenie uczniów w roku szkolnym 2016/2017.

-Ogólne warunki ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.
-Tabela oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu.
-Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie w roku szkolnym 2016/2017 w kwocie 33 zł obejmuje zakres podstawowy łącznie z Klauzulą Nr 1.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.

Serdecznie zapraszamy na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017- 1 września 2016 r. (czwartek).

8:30- msza św. Kościół św. Jadwigi Królowej.
9:30- górne boisko szkolne.

 

Rządowy program pomocy uczniom w 2016 r. - "Wyprawka szkolna".

Do otrzymania pomocy w ramach "Wyprawki szkolnej" w 2016 r. są uprawnieni u c zniowie: słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty , uczęszczający w roku szkolnym 2016/2017 do klas VI szkół podstawowych ,

Dofinansowania do zakupu materiałów edukacyjnych dotyczy wyłącznie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klas VI szkół podstawowych. Zgodnie z art. 3 pkt. 24 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty materiały edukacyjne to materiały zastępujące lub uzupełniające podręcznik, umożliwiające realizację programu nauczana, mające postać papierową lub elektroniczną. W szczególności są to książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne, opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej, które są wykorzystywane przez nauczycieli w procesie kształcenia tych uczniów.

Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do materiałów edukacyjnych również dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klasy I - III szkoły podstawowej, gdy nie korzystają z bezpłatnego podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Do wniosku należy dołączyć kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną, w tym specjalistyczną.

Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2016/2017 w terminie do 7 września 2016 r.

Wnioski do odbioru w sekretariacie szkoły lub tutaj (doc), (pdf).

 

Podręczniki na rok szkolny 2016-2017.