Spotkanie z Górnikiem

Początek grudnia to czas kojarzony nie tylko z odwiedzinami Świętego Mikołaja, ale także z obchodami górniczego święta - Barbórką. W tym roku klasę 1A spotkał ogromny zaszczyt goszczenia emerytowanego górnika strzałowego z Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice, pana Janusza Sulmę, który prywatnie jest dziadziem jednego z uczniów. Pan Janusz wspaniale prezentował się w galowym mundurze i czapce z białym pióropuszem, która nazywa się czako. Wiele odznaczeń na piersiach, szabla przy boku i białe rękawiczki dopełniały całości odświętnego stroju. Gość szczegółowo opowiedział uczniom na czym polegała praca sztygara, jak bardzo była niebezpieczna i jakich narzędzi i maszyn używano w kopalniach dawniej, a jakich używa się obecnie. Demonstrował przyniesioną lampkę górniczą, a także przekazał klasie wspaniały upominek - płaskorzeźbę z węgla przedstawiającą górnika przy pracy. Każdy uczeń mógł dotknąć górniczej szabli, co zgodnie z tradycją przynosi szczęście oraz przymierzyć górniczą czapkę. Dzieci zadawały wiele pytań, na które gość wyczerpująco i ciekawie odpowiadał. Na koniec spotkania górnik częstował dzieci cukierkami, a one wręczyły mu bukiet kwiatów i pamiątkowy dyplom.

Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję i tradycyjnym zwyczajem przekazujemy górnicze pozdrowienie: Szczęść Boże.

C 2005-2015 SP113