Poznajemy literaturę europejską. Projekt czytelniczy. Podsumowanie.

1.04.2016 r. podsumowaliśmy projekt czytelniczy "Poznajemy literaturę europejską" , który realizowaliśmy od 8.02.2016 r. do 18.03.2016 r. Każda klasa pracowała w ramach jednego z sześciu tygodni zorganizowanych w szkole: polskiego, francuskiego, angielskiego, niemieckiego, szwedzkiego i duńskiego. W ramach czytania międzypokoleniowego książki były czytane w klasach codziennie co najmniej przez 20 minut przez nauczycieli oraz babcie i dziadków, którzy chcieli poświęcić wolny czas dzieciom. Uczniowie poznawali nowe teksty, wyszukiwali informacje w księgozbiorze biblioteki na temat pisarzy wybranych książek, poszerzali wiedzę ogólną na temat państw należących do Unii Europejskiej, przygotowywali klasowe gazetki ścienne związane z projektem.

W ramach tygodnia polskiego klasy trzecie zapoznały się z książką Grzegorza Kasdepke Co to znaczy . czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń. W tygodniu francuskim klasy 2A i 2B poznały Baśnie Charlesa Perraulta a klasy szóste - Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupery'ego. W tygodniu angielskim klasy czwarte poznawały Księcia Kaspiana Clive'a Staplesa Lewisa z cyklu Opowieści

z Narnii. W tygodniu niemieckim klasa 1C wysłuchała kilkanaście Baśni Wilhelma i Jakuba Grimm a w tygodniu szwedzkim klasy piąte poznały Ronję, córkę zbójnika Astrid Lindgren. Projekt zakończyliśmy tygodniem duńskim, w którym klasy 1A, 1B i 2C poznawały zarówno te bardziej znane jak i te mniej znane Baśnie Hansa Christiana Andersena. Praca uczniów udokumentowana na zdjęciach oraz czytający nauczyciele i zaproszeni goście zostali przedstawieni w prezentacji multimedialnej. Na apelu w tym dniu ogłosiliśmy również wyniki konkursów trwających równolegle do projektu: Podróże z książką - plastycznego promującego książkę i czytelnictwo, czytelniczego ze znajomości treści książki Grzegorza Kasdepke Co to znaczy . czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedze ń oraz fotograficznego Przyłapani na czytaniu . Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz pięknymi książkami. Nagrodzone prace plastyczne i zdjęcia wykonane w ramach konkursu "Przyłapani na czytaniu" mogliśmy podziwiać na wystawie przygotowanej na korytarzu.

Ostatnim akcentem wpisującym się w promocję czytelnictwa było przedstawienie "Królewna się nudzi" w brawurowym wykonaniu szkolnego koła teatralnego. Dziękujemy wszystkim gościom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu międzypokoleniowego czytania.

C 2005-2016 SP113