"1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI. PRZYMIERZE POLSKO-CZESKIE.
Podsumowanie przedsięwzięcia.
19 maja 2016 r. w naszej szkole odbyła się impreza pod hasłem "1050 rocznica Chrztu Polski. Przymierze polsko-czeskie". Była to szósta impreza z cyklu Międzynarodowe Dni Przyjaźni "Odnawiamy Przymierza". Wzięło w niej udział 16 szkół z Małopolski.
W tym dniu uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach związanych z panowaniem Mieszka I i Bolesława Chrobrego, rozwiązywali krzyżówki, kolorowali postacie związane z panowaniem pierwszych Piastów, tworzyli mapę państwa polskiego w X wieku i poznawali plemiona słowiańskie, które pierwszy książę jednoczył w tym czasie na naszych ziemiach.
Wszyscy uczniowie oglądali filmy związane z Chrztem Mieszka I, panowaniem pierwszego króla polskiego oraz poznawali Kraków 1000 lat temu.
W wolnych chwilach nasza absolwentka Agnieszka uczyła uczniów tańca Czeska Polka.
Na ścianie korytarza szkolnego zostały namalowane postacie Dąbrówki i Mieszka I przez nauczyciela oraz uzdolnionych plastycznie uczniów.
Równocześnie odbywał się Konkurs Wiedzy Historycznej obejmujący lata panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego z elementami wiedzy o współczesnych Czechach dla klas IV-VI oraz Konkurs Recytatorski dla klas I-VI fragmentów prozy Václava Čtvrtka "Od Żwirka i Muchomorka po Rumcajsa i Cypiska".
W ramach Przymierza polsko-czeskiego zorganizowany był również Konkurs literacki dla klas IV-VI: Kartka z pamiętnika Dąbrówki "To były niezapomniane chwile ." oraz Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-VI i dzieci z przedszkola "Życie codzienne w kraju Mieszka I" w dwóch kategoriach: klasy I-III i klasy IV-VI.
Po zakończonych konkursach i zajęciach uczestniczyliśmy w inscenizacji Chrztu Mieszka I. W postaci Dąbrowki, Mieszka, biskupa, mnicha i kronikarza wcielili się uczniowie z kółka teatralnego. Chwilę tę uświetniły również dzieci z klas młodszych tańcząc Czeską Polkę. Miło było popatrzeć na wywijające różne figury księżniczki, królów i dziarskich wojów, w które zamieniły się nasze dzieci.
Po krótkim pokazie artystycznym nastąpiło podsumowanie wyników konkursów oraz rozdanie dyplomów i nagród, a na zakończenie imprezy wszyscy wzmocniliśmy się polsko-czeskim obiadem - rosołem i knedliczkami z gulaszem.
W tym dniu w naszej szkole było wesoło i kolorowo, bowiem większość uczniów i nauczycieli wystąpiło w strojach charakterystycznych dla początków państwa polskiego.

C 2005-2016 SP113