Wymiana szkolna z uczniami z Belgii 27.09 - 3.10. 2014

Jak co roku uczniowie naszej szkoły udali się we wrześniu z rewizytą do swoich przyjaciół z Belgii. Spędzili tam niezapomniane chwile uczestnicząc w licznych wycieczkach, zabawach i grach. Oto fragmenty z ich relacji z wycieczek i pobytu u rodzin belgijskich oraz wrażenia i spostrzeżenia na temat życia w Belgii i umiejętności porozumiewania się w języku angielskim:
W poniedziałek "pojechaliśmy do szkoły, a tam bawiliśmy się oraz graliśmy w różne gry. Następnie zaczęliśmy zwiedzać Diest. (.) okazało się, że miasteczko jest duże i ładne. Po zwiedzeniu szkoły i Diest spędziliśmy trochę czasu z belgijską rodziną. Później pojechaliśmy na kręgle, było tam super mimo, że nie miałam najlepszego wyniku. Poniedziałek był świetny!
"We wtorek zwiedzaliśmy Brukselę. W tym mieście było super! Na początku poszliśmy do Atomium, które bardzo mi się podobało. Na rynku zobaczyliśmy belgijskie potrawy, były to przede wszystkim owoce morza. Widzieliśmy także Manneken Pis, figurkę siusiającego chłopca w ubraniu (garnitur i saksofon). Był tak ubrany, gdyż Belgowie obchodzili rocznicę wynalezienia saksofonu przez ich rodaka. Oglądaliśmy nawet Parlament Europejski.(.) uważam, że Bruksela jest fantastyczna".
" W codziennym życiu nie zauważyłem wiele różnic, poza tym że zawsze posiłek jedli wspólnie."
" Zdziwiła mnie szkoła, aby przejść do innej sali trzeba było przejść na dziedziniec. Inna od naszej szkoły była stołówka - dzieci same sobie przynosiły jedzenie. W ogóle wszystkie dzieci były bardzo samodzielne."
"Podczas pobytu w Belgii najbardziej podobały mi się zajęcia techniczne oraz zwiedzanie Atomium".
" Nie miałam trudności z porozumiewaniem się z rodzina belgijską, czułam się u nich bardzo dobrze."
"Bardzo podobały mi się wycieczki, szczególnie do Arden. Miły był też czas spędzony z rodziną belgijską."
" . dowiedziałam się, że angielski jest potrzebny i muszę się go uczyć".
" Nauczyłam się, że trzeba szanować inne kultury".
" Choć czasem miałem trudności z porozumieniem się, jakoś się dogadywaliśmy. I tak było u nich bardzo fajnie".

Wiktoria Buczek, Wiktoria Michalik, Ania Nowacka, Maciek Dobranowski

C 2005-2014 SP113