Lato w Filharmonii.

W roku szkolnym 2014/2015 już po raz drugi uczniowie z naszej szkoły mogli uczestniczyć w koncercie z cyklu "Musica-Ars Amanda", tym razem noszącym tytuł "Różne oblicza klasycyzmu".

W "klasycznym" spotkaniu w części pierwszej przedstawiono:

•  Mauro Giulianiego - Koncert na gitarę - uznawany za pierwszy w historii koncert na ten instrument z orkiestrą,

•  Josepha Haydna - fragmenty opery komicznej "Życie na Księżycu" - który to utwór cieszył się ostatnio w świecie muzycznym sporym zainteresowaniem (był nawet wystawiany w nowojorskim planetarium!)

•  Wolfganga Amadeusza Mozarta - utwory na zespół instrumentów dętych.

W drugiej części miało miejsce ciekawe i barwne II spotkanie z Baletem Dworskim Cracovia Danza , który pudrowanym perukom i haftowanym frakom klasyków wiedeńskich przeciwstawił nastrój kontuszowego, szlacheckiego dworu polskiego.

Koncert ten dedykowany był jak zawsze młodym melomanom regularnie odwiedzającym gmach Filharmonii, a także tym, którzy tak jak my na własnym, szkolnym terenie uczą się już jakiś czas przyjaźni z muzyką zwaną potocznie mianem - muzyki poważnej.

Na pewno udział w koncercie był dla nas wszystkich uczestniczących w nim niezwykłym wydarzeniem, które wzbogaciło wiedzę i to nie tylko z zakresu muzyki, ale dało także możliwość głębokich przeżyć artystycznych.

Wychowawczyni klasy 3 b

Renata Kubica